Co wchodzi w skład kosztów importu samochodu z Japonii?

auta na lawecie

Coraz więcej osób zastanawia się, czy warto sprowadzać auta z Japonii. W dzisiejszych czasach odległość już nie stanowi dużego problemu. Jeśli zdecydujemy się na sprowadzenie wymarzonego pojazdu z Japonii, to z jakimi kosztami musimy się liczyć? Jakie formalności są przy tym wymagane? Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł!

Czy warto?

Sprowadzenie auta z Japonii to bardzo popularny sposób na kupno zadbanego i sprawnego techniczne pojazdu. Wynika to z faktu, że Japończycy jako naród bardzo dbają o swoją własność, utrzymują swoje samochody w czystości oraz dbają o ich dobre wyposażenie. Cały proces kupna auta z Japonii i związane z tym formalności mogą wydawać się na bardzo skomplikowane, dlatego najlepiej zlecić tę pracę wykwalifikowanej firmie. Niektóre z nich, oferują nie tylko samo sprowadzenie auta, lecz również sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym, co pomoże w ocenieniu ewentualnych napraw. Z czym wiąże się cały proces i związane z tym opłaty?

Koszt sprowadzenia auta z Japonii!

Kiedy chcemy sprowadzić samochód z Japonii, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Cały proces ma określone opłaty. Zapłacimy za aukcję kupną pojazdu oraz prowizję dla przedstawiciela. Ważną kwestią, jest również przetłumaczenie dokumentów samochodu przez tłumacza przysięgłego, co jest niezbędne do rejestracji pojazdu w Polsce. Ściślej mówiąc, oprócz ceny pojazdu należy zapłacić za transport do portu w Japonii, jak również za fracht do Europy oraz ubezpieczenie. Auto płynie do Europy około 2 miesiące. Następnie opłacane jest cło, które wynosi 10% wartości auta w Niemczech, w Polsce 23%. Koszt usługi transportu do Polski zależy od miejsca, do którego ma zostać dostarczone. Na terenie południowej i centralnej Polski będzie to kwota około 1100 złotych. Do dalszych regionów cena wzrośnie. W Polsce obowiązkowa jest opłata akcyzowa. Na jej uregulowanie mamy 2 tygodnie od momentu przekroczenia granicy samochodem. Opłata za akcyzę jest stała i wynosi 3,1% dla aut z silnikiem do 2,0 l pojemności i 18,6% - dla aut o pojemności wyższej niż 2,0 l.

Wróć do bloga