Czy japońskie samochody mają kierunkowskazy jak auta w Europie?

kierunkowskazy samochodu

Czy japońskie samochody mają takie same kierunkowskazy, jak auta w Europie? To pytanie, które może zastanawiać niejednego miłośnika motoryzacji, który myśli o sprowadzeniu pojazdu z tego kraju. W poniższym artykule postaramy się zatem przybliżyć odpowiedź na to pytanie, porównując różnice między samochodami japońskimi a europejskimi pod kątem funkcjonowania i koloru kierunkowskazów. Zapraszamy do lektury!

Funkcjonowanie kierunkowskazów

Pod względem funkcjonowania zarówno japońskie, jak i europejskie samochody mają zbliżone systemy sygnalizacji zmiany kierunku jazdy. Obie konstrukcje wykorzystują migające światła do informowania innych uczestników ruchu o zamiarze skrętu. Różnice mogą jednak wystąpić w kolorze świateł kierunkowskazów. W Europie kierunkowskazy mają przeważnie pomarańczowy kolor, podczas gdy w Japonii mogą występować także białe kierunkowskazy.

W przypadku japońskich samochodów warto również zwrócić uwagę na tzw. "fender mirror" – lusterka boczne umieszczone na przednich błotnikach. Choć nie są one już tak powszechne jak dawniej, w niektórych starszych modelach można je jeszcze spotkać. W takim przypadku kierunkowskazy mogą być umieszczone na tych właśnie lusterkach.

Normy prawne dotyczące kierunkowskazów

Warto również wspomnieć, że zarówno w Europie, jak i w Japonii obowiązują różne normy prawne dotyczące kierunkowskazów. W Unii Europejskiej przepisy określają m.in. wymagany kolor świateł kierunkowskazów (pomarańczowy), minimalną i maksymalną częstotliwość migania oraz minimalną i maksymalną odległość między światłami. W Japonii natomiast przepisy są nieco bardziej liberalne i dopuszczają np. białe kierunkowskazy.

Czy kierunkowskazy japońskich samochodów są zgodne z europejskimi przepisami?

Jeśli planujemy sprowadzić auto z Japonii do Polski, warto sprawdzić, czy jego kierunkowskazy spełniają wymagania europejskich przepisów. W przypadku niektórych modeli może być konieczna ich modyfikacja, np. poprzez wymianę białych kierunkowskazów na pomarańczowe. Warto również pamiętać, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, a więc japońskie samochody z kierownicą po prawej stronie mogą być trudniejsze w prowadzeniu i wymagać dodatkowej uwagi podczas korzystania z kierunkowskazów.

Wróć do bloga