Honda, czyli historia japońskiego kunsztu motoryzacyjnego

samochody

Honda to jedna z japońskich marek samochodów, ciesząca się olbrzymią popularnością na całym świecie. I, mimo że marka działa na rynku już od roku 1948, jej początki wcale nie były związane z samochodami, ale z produkcją części mechanicznych, silników oraz oczywiście motocykli. Obecnie Honda wypuszcza rocznie do użytku ponad 25 milionów samochodów i posiada swoje zakłady produkcyjne w ponad 30 krajach. Od wielu już lat jest jednym z liderów w branży motoryzacyjnej. Jakie były początki tej marki? Jakie są obecnie najpopularniejsze jej modele? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Historia marki Honda

Historia marki Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha rozpoczęła się po zakończeniu II wojny światowej. Koncern założył Sōichirō Honda, który już od najmłodszych lat interesował się samochodami. Początkowo jego firma produkowała metalowe szprychy i pierścienie tłokowe do silników oraz zajmowała się naprawą pojazdów. Na swoją firmę motoryzacyjną Honda zdecydował się w 1948 roku, ale początkowo Honda Motor Company zajmowała się jedynie produkcją małych motocykli – mopedów, które szybko zyskały popularność zarówno w Japonii, jak i w innych krajach azjatyckich. Pierwszy samochód tej marki został wyprodukowany w 1963 roku i był to lekki samochód dostawczy oznaczony jako Honda T360.

W 1959 roku założona została pierwsza filia firmy w Stanach Zjednoczonych, z siedzibą w Los Angeles. W tym samym czasie Sōichirō Honda, dzięki swojej fascynacji samochodami sportowymi, wprowadził do sprzedaży model Honda S500, który natychmiast znalazł uznanie w sportach motorowych, w tym w Formule 1. Do dzisiaj Honda zajmuje się produkcją uznanych bolidów wyścigowych.

Obecnie Honda to prężnie działająca firma, kładąca bardzo duży nacisk nie tylko na kwestie związane ze sprawnością pojazdów, ale również na ekologię. Posiada w swojej ofercie modele hybrydowe, a także pełną gamę motocykli sportowych, sportowo-turystycznych, enduro, off-road i skuterów.

Najpopularniejsze modele Hondy

Największy przełom w historii Hondy nastąpił w 1972 r., kiedy to na rynku pojawiła się Honda Civic, będąca pierwszym kompaktowym modelem tej japońskiej marki. Od początku wprowadzona była również na rynek amerykański, gdzie przewyższała konkurencję rywali dużo niższym użyciem paliwa. W 1976 r. do propozycji dołączyła Honda Accord, sprzedawana początkowo jako kompakt, ale w późniejszym czasie została powiększona i rywalizowała z innymi modelami klasy średniej.

W 1982 r. Honda nabyła brytyjską markę Rover. Podczas tej kooperacji powstała m.in. Honda Legend, będąca ekskluzywnym modelem japońskiej marki, a w 1986 r., pojawiła się luksusowa Acura, która miała rywalizować z amerykańskimi samochodami. W 1994 r. japoński koncern zakończył współpracę z marką Rover, która trafiła pod skrzydła BMW.

Ważnym modelem w historii Hondy był także produkowany od 1990 r. sportowy model NSX z centralnie umieszczonym silnikiem.

W latach 90. rozpoczęła się zintensyfikowana ekspansja Hondy na europejski rynek. Obok najważniejszych modeli, czyli Hondy Civic oraz Accord, w ofercie dostępna była także sportowa Honda S2000, SUV-y Honda CR-V i HR-V oraz sportowe coupe CR-Z. Wówczas też wyprodukowane zostały pierwsze ekologiczne samochody, m.in. prototypowy model z napędem słonecznym, auto elektryczne Honda EV Plus czy model z napędem na sprężony gaz ziemny. W 2008 r. stworzono Hondę FCX Clarity, która jest jednym z pierwszych na świecie aut z napędem na paliwo wodorowe. Wspomniany wcześniej sportowy model CR-Z również oferowany był z napędem hybrydowym, podobnie jak produkowana od 2000 r. Honda Insight. Obecnie Honda jest jednym z najważniejszych pionierów wprowadzania modeli z ekologicznymi napędami.

Wróć do bloga