Jak obliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z Japonii?

obliczenia

Sprowadzanie samochodów zza granicy może być sposobem na zyskanie nowoczesnego pojazdu w korzystnej cenie. Należy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i wymaganiach podatkowych. Jaka jest wysokość akcyzy, którą należy zapłacić w przypadku samochodów sprowadzanych z Japonii? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Co to jest akcyza?

Akcyza jest formą podatku pośredniego, który nakładany jest na niektóre towary, takie jak pojazdy sprowadzane z zagranicy. Podatek ten jest pobierany przez Urząd Celny w momencie wjazdu samochodu na terytorium Polski. Wysokość nałożonego podatku zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj pojazdu, jego wiek czy poziom emisji spalin. Należy pamiętać, że akcyza jest jednym z wielu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy i powinna być brana pod uwagę przy obliczaniu kosztów całkowitych.

Dodatkowo wszelkie próby oszukania Urzędu Celno-Skarbowego w celu uniknięcia zapłaty akcyzy są nielegalne i mogą skutkować surowymi sankcjami.

Ile wynosi akcyza na samochody sprowadzana z Japonii?

Pojazdy z krajów spoza Unii Europejskiej, do których zaliczamy także Japonię, są zazwyczaj obciążone podatkiem akcyzowym. Wysokość nałożonej akcyzy zależy przede wszystkim od wartości auta określonej w umowie kupna-sprzedaży, a także od pojemności silnika.

Najważniejsze informacje dotyczące akcyzy zostały wyjaśnione w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym.

Podano tam, że:

  • akcyza wynosi 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
  • akcyza wynosi 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Przed zakupem auta z Japonii warto także wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia podatku VAT, który w Polsce wynosi 23% oraz inne dodatkowe opłaty związane z tym procesem.

Wróć do bloga