Jak zarejestrować auto sprowadzone z Japonii?

samochód

Japonia jest jednym z krajów, z których Polacy coraz częściej sprowadzają samochody. Jest to spowodowane przede wszystkim dużym wyborem oryginalnych pojazdów ze świetnym wyposażeniem oraz niskim przebiegiem. Jako że Japonia nie jest członkiem Unii Europejskiej, sprowadzenie samochodu z tego kraju i jego zarejestrowanie wiąże się z większą ilością formalności. Aby cały proces przebiegł pomyślnie, warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się sprowadzaniem aut z tego kraju.

Jak zarejestrować w Polsce auto z Japonii?

To, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji, może nieco różnić się w zależności od tego, czy samochód był sprowadzany samodzielnie, czy przez pośrednika. W przypadku, gdy ktoś sam sprowadził auto z Japonii, powinien dostarczyć do urzędu wniosek o rejestrację samochodu, zagraniczny dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację wydany w Japonii oraz dokument własności – fakturę lub rachunek. Jeżeli jest ona w języku innym niż polski, konieczne będzie jego przełożenie przez tłumacza przysięgłego.

Rejestrując auto sprowadzane z Japonii, należy dostarczyć także zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, dokument identyfikacyjny pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, dokumenty związane z przewozową odprawą celną, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej.

Jak wygląda rejestracja auta sprowadzonego przez pośrednika?

W przypadku rejestracji samochodu zakupionego od firmy sprowadzającej auta z Japonii konieczne jest dostarczenie powyższych dokumentów z tą różnicą, że faktura, którą należy dostarczyć, wystawiana jest przez firmę sprowadzającą pojazd, a nie przez właściciela. Kupując auto od pośrednika, można liczyć także na praktyczne wskazówki, jak załatwić formalności związane z rejestracją.

Wróć do bloga