O czym należy pamiętać przy sprowadzaniu auta zza granicy?

samochody

Sprowadzanie samochodów zza granicy stało się już swego rodzaju normą. Coraz więcej osób decyduje się na przewiezienie pojazdu z innego kraju ze względu na jego stan, wygląd lub cenę. Rynki samochodowe innych państw są bogate w marki i modele samochodów, których niestety nie można dostać w Polsce, a jeżeli są dostępne, to w horrendalnych cenach. Warto wiedzieć, że sprowadzenie samochodu zza granicy wiąże się z koniecznością załatwienia pewnych formalności.

Jakie są najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o sprowadzaniu aut zza granicy?

Niestety, kupowanie samochodów w innym kraju zawsze wiąże się z ryzykiem oszustwa. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, zajmujących się sprowadzaniem aut z Japonii. Da to gwarancję, że przywieziony pojazd będzie zgodny ze zdjęciami i opisem technicznym. Decydując się na samodzielny zakup auta za granicą, konieczne jest zapoznanie się z dokumentami przedstawiającymi stan samochodu. Umieszczenie tych deklaracji w umowie pozwoli zabezpieczyć się przed oszustwem.

Przed zakupem warto również wykonać przegląd techniczny. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych zatajonych usterek. Jeżeli sprzedawca nie pozwoli wykonać przeglądu, warto wybrać się na oglądanie auta z mechanikiem. Kolejnym ważnym elementem jest numer VIN – pozwoli on sprawdzić, czy samochód nie został komuś skradziony. Musi się on zgadzać w dokumentach i na tabliczce w samochodzie.

Kupując auto od osoby prywatnej, należy podpisać z nią umowę kupna-sprzedaży. Sprzedawca powinien wydać kupującemu kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Warto wcześniej zorientować się, czy jest możliwość sporządzenia tych dokumentów w dwóch językach – pozwoli to uniknąć kosztów tłumacza przysięgłego.

Wróć do bloga