Zasady zakupu auta z Japonii – co warto wiedzieć?

japończyk z telefonem

Ilość aut sprowadzanych z Japonii znacząco wzrosła w ostatnim czasie. Czy istotnie są to dobre okazje i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na importowany z kraju kwitnącej wiśni samochód? Czy warto zająć się tym samodzielnie, a może postawić na pośrednika? Czy użytkowanie takiego auta będzie się w jakikolwiek sposób różnić od tych znanych nam w Europie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić auto z Japonii.

O czym powinniśmy wiedzieć? 

Bardzo często auta importowane z Japonii, szczególnie te marek premium mają kierownicę po właściwej dla nas lewej stronie, mimo iż obowiązuje tam ruch lewostronny i poruszanie się takim samochodem jest zdecydowanie mniej komfortowe. Nie są to jednak tzw. przekładki. Zamożni Japończycy, chcąc podkreślić swój status materialny wybierają świadomie właśnie takie samochody, a to często wiąże się z ich niskim przebiegiem. Mimo wszystko jednak nie powinniśmy decydować się na auto kierując się wyłącznie przebiegiem, jego oględziny będą równie ważne.

Najczęściej auta z Japonii, które mają kierownice po właściwej dla nas stronie, wyróżniają się również bogatym wyposażeniem, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Niekiedy pojawia się konieczność przerobienia lamp, jednak jeśli samochód jest w dobrym ogólnym stanie technicznym, to nie warto od razu z niego rezygnować. Ceny raczej nie należą do najniższych jednak wynika to z doskonałego stanu technicznego aut, co ogólnie i tak przekłada się na naszą korzyść.

Sprowadzenie auta

W zakresie niezbędnych formalności, opłat i sprowadzenia auta możemy skorzystać z pośrednika, jednak możemy zająć się tym również samodzielnie. Do opłacenia jest przede wszystkim cło i VAT. Warto pamiętać, że dokumenty pojazdu koniecznie trzeba będzie przetłumaczyć. Jednak najpierw musimy wygrać wybraną aukcję, co nie zawsze jest proste, szczególnie że przy ciekawszych egzemplarzach będziemy rywalizować z doświadczonymi handlarzami. Aby licytować na takim serwisie trzeba się zarejestrować i wpłacić wadium. Korzystanie z usług pośrednika wiąże się z kolei z odpowiednią opłatą.

 

Wróć do bloga